Teszteljék férgeket

Nyomtatás A Föld lakosságának negyede szenved az Pasziánsz szabályok duodenale vagy a Necator americanus nevű élősködő okozta horogféreg-fertőzésben.
Lenne kedve közéjük tartozni? Cserébe lehet, hogy elmúlna az asztmája.

Vajon létezik kezelés, amely megoldja az allergia problémáját? Az antihisztamintabletták hatása időleges, a túlzott reakcióra késztető anyagok elleni injekciókúra pedig elhúzódó és kényelmetlen. A fejlett világban viszont ma már szinte minden ötödik gyermek asztmás.
A Nottinghami Egyetem kutatói azt kezdték tesztelni, hátha a borzasztó betegségeket és komoly szenvedést okozói bélférgek jelentik a megfelelő terápiás eszközt. A tűzzel játszanak, de állítják, hogy eddig nem aknáztuk ki kellőképpen a paraziták gyógyító képességeit.
Az allergiát a túlzottan aktív immunreakció váltja ki. Az emberrel évezredeken át együtt fejlődött, élősködő bélférgek különböző stratégiákkal fojtják el az immunválaszt saját túlélésük érdekében.
- Lenne kedve közéjük tartozni?
- Szívféreg szűrésről mindenkinek- röviden is, részletesen is
Teszteljék férgeket az immunsejtek támadásba lendülnek, a kémiai anyagok egy másik, a túlzott reagálástól védő csoportja is termelődni kezd, amilyen például az interleukin Ez a molekula az allergiások szervezetében gyakran a teszteljék férgeket kisebb — a túlzott immunválasz megakadályozásához túlságosan kicsi — koncentrációban van jelen.
A bélférgekkel fertőzötteknél ezzel ellentétben éppen az átlagosnál magasabb az interleukinszint. A bérférgek jelenléte miatt tehát általában mérséklődik a szénanátha, az asztma és az egyéb allergiás betegségek súlyossága.
Gyűlnek a bizonyítékok a féregterápia hasznosságával kapcsolatban, az is elképzelhető, hogy a terhes nők hamarosan a vitaminokkal együtt kukackészítményeket is fognak fogyasztani, hogy megelőzzék gyermekeik későbbi kognitív problémáit.
Általában teszteljék férgeket de nem mindig, hiszen a különböző bélférgek különbözőképpen lépnek reakcióba az teszteljék férgeket. Az egyik különbséget az élettartamuk jelenti.

Az egyes fajok immunitásra gyakorolt hatásai a testben bejárt útjuk szerint is eltérhetnek. Az ostorférget Trichuris trichiura például lenyeljük, a bélben él és így elkerüli azt az intenzív immunválaszt, amivel például a bőrön át a szervezetbe jutó vérmétely Schistosoma szembesül. A horogféreg lárvái is bőrön át hatolnak be a szervezetbe, a vérárammal jutnak a tüdőbe, ahol áthatolnak a vékony falú vérereken. Ezután a légcsőbe jutnak, felköhögjük, majd lenyeljük őket — így jutnak teszteljék férgeket vékonybélbe, ahol férgekké fejlődnek.
Mesterséges intelligencia figyeli az űrhajósok hangulatát
A horogféreg-fertőzés asztmával szembeni védő szerepe talán a paraziták tüdőbeli vargabetűjével magyarázható. Klaus Erb német immunológus szerint képesek behatolni a testbe és kölcsönhatásba lépni az immunrendszerrel, ráadásul nagyszerű technikákat fejlesztettek ki arra, hogy oda jussanak, ahová akarnak, és tompítsák az ellenük dolgozó immunválaszt.

Ám a tapasztalatok szerint az életkor, a táplálkozás és a környezet, amelyben az egyén megfertőződött, mind szerepet játszanak a végeredmény kialakulásában. Mások arra teszik a hangsúlyt, hogy mai fejlett világban, ahol ritka a bélférgesség, és teszteljék férgeket emberek hajlamosabbak allergiás megbetegedésekre, valószínűleg jó hatékonyság várható a féregterápiától. Gyűlnek a tapasztalatok a szervezetbeli hatásokról, és hogy melyik élősködő tudja legnagyobb mértékben enyhíteni az allergiákat.
Jogszabályfigyelő
A szaporodó információk birtokában úgy tűnik, napról napra fényesebb jövő áll a férgek előtt. De legyen bármilyen hatékony a kezelés, valószínűleg nem lesz teszteljék férgeket meggyőzni az embereket arról, hogy a féregterápia járható út, hiszen még az orvosok közül is sokan visszataszítónak találják az ötletet.

Varga Zoltán, Népszabadság Online.